"חולשתי הגדולה היא…" כך תעקפו באופן אלגנטי שאלות מכשילות בראיון עבודה
לא עוד טפיחה עצמית על השכם, אינכם עוד "פרפקציוניסטים" ואתם לא 'עובדים קשה מדי'. קבלו אסטרטגיות למענה על השאלה שהיא אימת המרואיינים, וגם תשובות שכדאי לכם להימנע מהם.
עבודות לחרדים | 17 מאי 2016 12:41

אתם יושבים בראיון עבודה, הלחץ והמתח שוכחים אט אט, מרגיש לכם שאתם בהחלט בכיוון, שהולך לכם די טוב, אתם די מרוצים  מהרושם הראשוני שהותרתם ואז זה קורה, בדיוק כשהתחלתם להרגיש בטוחים בעצמכם, המראיין מנחית את השאלה הנצחית, אימת כל מרואיין: "מהי חולשתך הגדולה ביותר?"

 

מי שלא משכיל לענות כראוי על שאלה זו, יכול להיות בטוח שסיכוייו לזכות במשרה צנחו בחדות. על פי מומחים בתחום הגיוס, מראיינים מחבבים במיוחד שאלה זו ככלי לאמוד עד כמה בטחונו העצמי של המרואיין חזק.

 

בין התשובות השחוקות ביותר הן "אני פרפקציוניסט" או "אני עובד קשה מידי". אולם מרואיינים יודעים שתשובות אלו מסתירות מאחוריהם הכנה בלתי מספקת או אפילו רשלנית לראיון.

 

לפניכם רשימה של 4 אסטרטגיות מיטביות להתמודדות עם השאלה המכשילה:

 

  1. ציינו חולשות שלא בהכרח קשורות למשרה המבוקשת

אסטרטגיה זו מבטיחה כי אתם משדרים מודעות עצמית אולם כיוון שהחולשות אינן נוגעות לעבודה, הרי שאין בהן כדי להדאיג את המראיין. לדוגמא: אם אתם מתראיינים למשרת פקיד בבנק, תוכלו לומר שאינכם מצטיינים בדיבור מול קהל. בהחלט לא כדאי להודות שיש לכם בעיה לעמוד בהספקים או ביעדים.

 

  1. הימנעו מהצהרות כלליות ומעורפלות

נסו להציג דוגמאות הממחישות את אופן הביטוי של חולשתכם. למשל, במקום לומר "אני אגרסיבי" עדיף שתאמרו "בזמני לחץ כבד בעבודה, אנשים עלולים לחשוב שאני שתלטן". כך אתם מעבירים מסר שזוהי חולשה המתבטאת רק לעיתים ותחת תנאים מסוימים, ולא כל הזמן.

 

  1. למקד את השיחה בנושא הכישורים הנדרשים למשרה

אתם יכולים לעקוף באלגנטיות את השאלה באמצעות מענה כגון "אין ספק שלכולנו יש חולשות וחוזקות" ואז לפרט את הכישורים שכן יש לכם הדרושים למשרה. אם ישנה דרישה לכישורים שאין לכם בעת הראיון, תוכלו לומר שבעבודתכם הקודמת לא היו לכם אפשרויות או הזדמנויות רבות לפיתוח כישורים אלו אולם אתם לומדים מהר ומתכוונים בהחלט להתמקד בפיתוח כישורים אלו. הסכנה באסטרטגיה זו היא שאם לא עניתם ישירות על השאלה, המראיין עלול לחזור עליה ולהתעקש לקבל תשובה.

 

  1. התמקדו בחולשות שעליהם הצלחתם להתגבר

כאן מדובר באסטרטגיה שתעזור לכם להימנע מלהצביע על חולשות שעדיין קיימות אצלכם, הדגישו את יכולתכם לאומדן עצמי ולזיהוי חולשות והעלו דוגמאות ספציפיות המראות כיצד התמודדתם עם חולשות בעבר: האם השתתפתם בסדנה לשיפור יכולות ספציפיות? האם קיבלתם הדרכה מהבוס או מקולגות בעבר? האם פשוט קיבלתם החלטה מודעת לשפר את התחום החלש ועשיתם זאת בהצלחה? ספרו למראיין מה עשיתם ומהן התוצאות.

 

"אני לא טוב בעבודת צוות"לבסוף, חשוב להימנע ממתן תשובות כגון אלו:

  • "אני נוטה להיות עצלן"
  • "אני לא הכי אמין"
  • "יש לי קושי בקבלת משוב"
  • "יש לי נטייה לשקר"
  • "אני לא מסוגל לקחת יוזמה ולעבוד באופן עצמאי"

 

בהצלחה.

מאמרים שאולי יעניינו אותך

0 תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

[fbcomments]