האם מותר למעסיק לחייב אתכם לעבוד אצלו תקופה מינימלית?
מעסיקים שולחים על חשבונם עובדים להכשרה מקצועית ובתמורה דורשים שיישארו בארגון למשך תקופה מוגדרת מראש. האם זה חוקי - ובאילו מקרים תאלצו לפצות את המעסיק אם תתפטרו לפני הזמן
עבודות לחרדים | 15 מרץ 2016 19:42

לא מעט מעסיקים נוהגים לשלוח לעתים את העובדים להכשרות על חשבונם, בין אם מדובר בהכשרה ראשונית הנחוצה לעובד על מנת להתחיל לעבוד ובין אם הכשרה נוספת לעובדים קיימים. הכשרה של עובדים על ידי מעסיקים היא משהו שכולם מרוויחים ממנו. זהו אינטרס ציבורי, זה טוב לעובד וגם המעסיק מרוויח מכך. עם זאת, כאשר מעסיק משקיע כסף וזמן בהכשרה של עובד הוא מצפה לקבל את ההשקעה שלו בחזרה. לכן, מעסיקים רבים מחתימים עובדים על סעיף בחוזה שדורש מהם להתחייב לפרק זמן מינימאלי של עבודה אצל אותו מעסיק, בדרך כלל מדובר בשנת עבודה אחת לפחות. חלקם אף קובעים פיצוי שייאלץ העובד לשלם למעסיק במידה ויעזוב לפני תום התקופה. במקרים כאלה, האם ניתן לחייב להישאר במקום עבודה מסוים? מה קורה עם העובד עוזב מכיוון שמקום העבודה לא מאפשר לו למצות את יכולת ההשתכרות או מכיוון שמקום העבודה הופך להיות בלתי נסבל? מהו גובה הפיצוי שיכול מעסיק לדרוש מעובד?

 

 

מותר לדרוש תקופת עבודה מינימאלית?

 

"בקצה אחד יש מעסיק ששולח את העובד להכשרה על חשבונו מחוץ לעסק וכתוצאה מהכשרה זו העובד רוכש כישורים מקצועיים שלא היו לו קודם ושאחר כך הוא יוכל להשתמש בהם בכל מקום עבודה אחר. במקרה כזה המעסיק מחתים את העובד על פרק זמן בו הוא מתחייב לעבוד אצלו כדי להחזיר את עלות ההשקעה. אם העובד יפר את ההתחייבות הוא ייאלץ להחזיר את עלות ההשקעה. במקרה כזה אם העובד יילך לעבוד אצל מתחרה מיד בתום תקופת ההכשרה והמעסיק יתבע אותו יש להניח שבית משפט יכריח את העובד להחזיר את עלות ההכשרה", אומרת עו"ד שושנה גביש, מומחית לדיני עבודה במשרד ש. הורוביץ ושות'.

 

 

לדבריה, מקרה הקצה השני הוא של מעסיק ששולח עובד להכשרה ייחודית ואינה נותנת כישורים כלליים. באותו מקרה העובד מסיים את ההכשרה אבל למעסיק אין מספיק עבודה בשבילו. כאן, המעסיק לא מאפשר לעובד להתפרנס וגם לא לעבוד אצל מעסיק אחר והעובד נאלץ להתפטר. "במקרה כזה המעסיק יכול למצוא את עצמו בלי שום סיכוי לקבל פיצוי על עלות ההכשרה", היא אומרת. כך היה הדבר בחברת תעופה קטנה ששלחה שני טייסים להכשרה בחו"ל בעלות של 15 אלף דולר אבל לא סיפקה להם עבודה כששבו. ביה"ד לענייני עבודה קבע שחברת התעופה לא יכולה לקבל את הסכום שהשקיעה בהכשרה מכיוון שלא פעלה בתום לב ולא אפרשה לטייסים להתפרנס אצל מעסיק אחר.

 

באופן דומה, כאשר מקום העבודה נהפך בלתי נסבל, כלומר המעסיק לא מפטר את העובד אך יוצר נסיבות שלא מאפשרות לו לקיים את התחייבותו להישאר במשך שנה, העובד לא בהכרח יצטרך להחזיר את עלות ההכשרה גם אם יתפטר. לעומת זאת, אם המעסיק ניסה לאפשר לעובד לקיים את התחייבותו והעובד התפטר לפני תום התקופה יכול להיות שבית הדין יחייב אותו להחזיר את הכסף. זאת מכיוון שהסיכון לא צריך ליפול על המעסיק במקרה כזה.

 

מה גובה הפיצוי שניתן לדרוש מהעובד?

 

קיימים מקרים פחות קיצוניים בהם, למשל, מקרה בו העובד לא מתפטר מיד לאחר תום ההכשרה אלא חצי שנה אחר כך. האם המעביד יכול במקרה כזה לדרוש ממנו את החזר כל עלות ההכשרה? "יש פה אלמנט של שיקול דעת שיפוטי. אם נניח שבאופן סביר המעסיק החזיר לעצמו את עלות ההשקעה לאחר שישה חודשים אך עדיין תובע את כל הסכום זה למעשה קנס ואין זה חוקי להטיל על עובדים קנסות", אומרת גביש.

מאמרים שאולי יעניינו אותך

0 תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

[fbcomments]