חושבים שיש לכם עבודה לכל החיים? תחשבו שוב: אלה המקצועות בסיכון להחלפה בידי מחשב
בשוק העבודה הישראלי מגמת המחשוב אינה חדשה: ברכבת ישראל הקופאיות הוחלפו בעמדות אוטומטיות, ויותר ויותר קופאים ופקידי דלפק בבנקים מוחלפים בשירותי בנקאות אוטומטיים
עבודות לחרדים | 23 דצמ 2015 11:37

 

ש מקצועות שנמצאים ב"סכנת מחשוב" – הסכנה שהמקצוע ייהפך לממוחשב, כלומר במקום שיבצע אותו בן אדם הוא יבוצע על ידי מחשב — כך לפי דו"ח טאוב. בשוק העבודה הישראלי מגמת המחשוב אינה חדשה: ברכבת ישראל הקופאיות הוחלפו בעמדות אוטומטיות, ויותר ויותר קופאים ופקידי דלפק בבנקים מוחלפים בשירותי בנקאות אוטומטיים.

לנוכח הדינמיות של שוק העבודה, נוצרת בשנים האחרונות אי־ודאות לגבי אילו מקצועות יוחלפו בטכנולוגיה, אילו מקצועות ימשיכו לדרוש ביצוע של בן אנוש, אילו מקצועות יובילו את שוק העבודה — ומהם הכישורים והמיומנויות שיידרשו.

בדו"ח בוצעה בדיקה שהתבססה על מיפוי שוק העבודה הישראלי. עבור כל משלח יד נבדקה הסתברותו למחשוב לפי הקריטריונים שנקבעו בעבודתם. לפי המודל שבאמצעותו התבצעה הבדיקה, סווגו המקצועות לשלוש קבוצות: רמת סיכון נמוכה למחשוב — פחות מ–0.3, רמת סיכון בינונית — מקצועות בהסתברות להמרה למחשוב בטווח שבין 0.3 ל–0.7%; ורמת סיכון גבוהה — יותר מ–0.7%. מהבדיקה עולה כי מועסקים שמספקים כ–40% משעות העבודה במשק מצויים בסיכון גבוה להיות מוחלפים במחשבים בטווח של שני עשורים.

עוד עולה מהדו"ח כי המקצועות הנמצאים בסיכון גבוה הם בעיקר עבודות מבוססות על נוהלי ביצוע קבועים, כמו מזכירוּת והנהלת חשבונות. לעומת זאת, מקצועות שמצויים בסיכון נמוך מאופיינים ביצירתיות ובצורך באינטליגנציה רגשית וחברתית על מנת לבצע אותם, כמו רפואה והוראה.

הדו"ח ממליץ ליצור הכשרות מקצועיות מותאמות, להרחיב את השימוש בהן, לעדכן באופן שוטף את תוכניות הלימוד בבתי הספר ובמוסדות אקדמיים, ולהקים גוף שירכז את הטיפול בתחום.

מאמרים שאולי יעניינו אותך

0 תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

[fbcomments]