מנכ"ל האוצר: נאשר לעסקים קטנים לקבל הטבות מס ומענקים מיצוא של 15%
מנכ"ל משרד האוצר אמר ל-TheMarker כי משרדו יקדם את הצעת התאחדות התעשיינים לאפשר לחברות קטנות ובינוניות להינות מחוק עידוד השקעות הון - גם אם הן לא מייצאות 25% ממכירותיהן, תנאי סף בחוק
עבודות לחרדים | 26 נוב 2015 15:53

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד אמר אתמול ל-TheMarker, כי משרדו יקדם את הצעת התאחדות התעשיינים לאפשר לחברות קטנות ובינוניות להינות מחוק עידוד השקעות הון גם אם הן לא מייצאות 25% ממכירותיהן, תנאי סף בחוק. לדבריו, החברות יוכלו להינות מהחוק אם ייצאו 15% ויעלו בשלוש שנים את היצוא ל-25% מהמחזור.

את ההצעה יזם ליאור לוי, העומד בראש האגף לעסקים קטנים ובינונים בהאחדות התעשיינים. לוי יזם גם את הקמת קרנות המימון לתעשיינים קטנים על ידי הממשלה.

היוזמה הממשלתית נקלעה לבעיה לאחר ששלוש חברות הביטוח המובילות סרבו להשתתף במימון הקרנות. מקורבים להתאחדות התעשיינים אמרו כי ההתאחדות עשויה לבחון גיוס הון מחברות גדולות בתעשיה למימון הקרנות, בערבות ממשלתית.

לוי אמר בפאנל המימון בתעשיה, כי פריון, צמיחה, יצוא והכשרה מקצועית מותנים במימון. "בעולם גופים מוסדיים מפנים משאבים לשוק הבינוני בגדלו בתעשיה, אבל בישראל אנחנו לא ממש באותו מקום. באירופה ובארה"ב, עסק קטן ובינוני מקבל מימון מהיר. כאן הדבר האחרון שגופים מוסדיים עושים זה להפנות כסף לגופים שאינם גדולים. אז בישראל יש שני מקורות מימון – הבנקים והבנקים, לאומי והפועלים", הוסיף.

לדבריו, "ישנן קרנות השקעה במימון המדינה, שאמורות לגייס 450 מליון שקל כל אחת. כאן, המוסדיים לא ממש בתמונה. ציפינו שהמדינה לוקחת סיכון ומוותרת על תשואה צפויה של 15% – שאותם מוסדיים ישקיעו. לצערי המוסדיים יושבים על הגדר. לכן אנו פועלים להקים קרן של 50 מליון שקל שתשקיע שווה בשווה מול המדינה".

בפאנל שנערך בוועידת התעשייה השנתית באילת בנושא מימון התעשיה אמר איתן ברושי, יו"ר השדולה לקידום התעשייה בישראל, כי הבעיה של התעשייה נובעת מעודף כח באגף תקציבים במשרד האוצר. "יש בעיה עם הרפרנטים באגף תקציבים, אזום חקיקה להגבלת כוחם", אמר ברושי.

נחום איצקוביץ, מנהל מרכז השקעות, אמר כי משרד הכלכלה נתן מענק גדול למחלבות הגולן כדי שיגבירו את התחרות בכמה מוצרים בסיסיים, "וזו כנראה הסיבה שהאגף של תנובה בשורה הראשונה התרוקן, כי הם ידעו שאני עולה לדבר". לדבריו, תקציב נוסף של כמה עשרות מליוני שקלים יינתן ב-2016 לתחום לא תחרותי נוסף שייבחר, להגדלת התחרות והפריון.

מאמרים שאולי יעניינו אותך

0 תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

[fbcomments]