פרויקט חג: עשרת המשפיעים על הזרם החרדי החדש
פרוייקט חג מיוחד מביא לכם הגולשים את עשרת האנשים המשפיעים ביותר על הזרם החרדי המתחדש - ציבור "החרדים העובדים/המודרנים". הם אנשי עשייה, פורצי דרך ונמצאים בחזית ומשפיעים על השיח בציבור החרדים החדשים.
דוד בן נעים | 24 ספט 2015 18:46

 

בעשור האחרון קיים בציבור החרדי "זרם חרדי מתחדש", ישנם שיקראו לו – החרדים העובדים, המודרנים, הישראלים ועוד. הציבור הזה הולך וגדל בממדי ענק. אם בהתחלה חשבו שציבור זה מונה כמה אלפי איש, כיום אנו בוודאי יכולים להגדיר את הציבור הזה בעשרות אלפים.

 

אנחנו כאן בכל תחום בחברה הישראלית: באקדמיה, צבא, יזמות, בשירות הציבורי וגם בשנים האחרונות בפוליטיקה. רבים הם האנשים שפועלים בתחומים השונים ומשפיעים על השיח בציבור זה, אולם לאחר מחשבה רבה הבאנו לפניכם את עשרת האנשים הבולטים ביותר אשר יש להם השפעה משמעותית למהלכים שקורים בנבחי ציבור זה.

 

הכנו לכם רשימה של "עשרת האנשים המשפיעים על הזרם החרדי המתחדש.

 

הרשימה נבנתה מ 2 קטגוריות אותם הצבנו לעצמנו:

 

  1. אדם בעל פעילות ענפה במגזר העסקי בדגש בהקמת יוזמות חברתיות.
  2. השפעה על שינוי השיח ברחבי הרשת – ביטוי עמדותיו בכתיבת מאמרי דעה באתרים, חשיפה תקשורתית ויצירת שינוי שיח בצורה עקיפה או ישירה ברחבי ברשת.

 

נדגיש, הציבור הזה מגוון בדעותיו וחלק גדול מהאנשים לא בהכרח הם האנשים שמשפיעים עליו בצורה ישירה , אך אין ספק שאלו האנשים העומדים בחזית ומשנים את השיח הציבורי במגוון נושאים העומדים על סדר היום של "החרדי העובד" ובכך מהווים פריצת דרך לבאים אחריהם. כמו כן, לא הצבנו מיקומי השפעה והשמות העולים בכתבה הינם בסדר אקראי.

 

 

בצלאל כהן, מייסד ישיבת חכמי לב פעיל חברתי ופובליציסט

 

בצלאל כהן

בצלאל כהן

 

כהן בעבר הקים מודלים בתחום התעסוקה לציבור החרדי בארגון הג'וינט, כמו'כ ערך מחקרים המהווים עד היום אבן דרך בתחום תעסוקת החרדים. בנוסף, לפני כשלוש שנים הקים את ישיבת "חכמי לב" – ישיבה קטנה לצעירים חרדים המשלבים בגרויות ברמה גבוהה, ויחד עם זאת לא נופלים מאף ישיבה ברמה הלימודית תורנית. ישיבת חכמי לב, היא ישיבה פורצת דרך בתחום, והראשונה שהוקמה במתכונת זו לחרדים.

 

 

כהן כותב לעיתים תכופות טורים באתר "בחדרי חרדים" הוא מתמקד בנושאי הליבה של הציבור החרדי – חינוך, תעסוקה, אקדמיה ומנהיגות. טורים אלו מעוררים הדים נרחבים ברחבי הרשת. הוא לא בוחל בביקורת נוקבת על עסקני המגזר וכן בתופעות שליליות הקיימות בציבור החרדי, אך כותב את הביקורת בצורה מעמיקה ורצינית אשר משפיעה באופן משמעותי לקוראי הטור ומשאיר חותם רב בגולשי האתר. 

 

 

שמואל פפנהיים עמית במכון מנדל, לשעבר מנהל מפתח בית שמש

 

שמואל פפנהיים

שמואל פפנהיים

 

בעבר היה מעורכי "העדה" – ביטאון שבועי של העדה החרדית עד שעזב את תפקידו. ניהל את מפתח בית שמש ועסק רבות למען שילוב חרדים בשוק התעסוקה. בנוסף, הקים את פרוייקט "גשר לחרדים" בארגון גשר. העושה פעילות חשובה מאין כמותה כאשר פותח צוהר לציבור החילוני כלפי החברה החרדית. כמו כן, הוא עמית במכון מנדל למנהיגות וכן מתנדב במשך שנים בארגון "איחוד הצלה".

 

פפנהיים מפרסם את טוריו באתרים שונים. חרדים וחילונים. טוריו משקפים עמדה מעניינת של שמרנות יחד עם שילוב בחברה הישראלית. כמו כן, הופק סרט על השקפת עולמו "צולם ביום חול". לאחרונה כתב ספר המעורר עניין רב על הנהגתו של הרש"ר הירש. הספר הופץ באלפי עותקים ופפנהיים מעיד על עצמו כי בשנים הקרובות יתעסק בשימור מורשתו של הרש"ר הירש בארץ.

 

 

יואב ללום עורך דין ומייסד עמותת נוער כהלכה.

 

עו"ד יואב ללום

עו"ד יואב ללום

 

אמנם ללום עורך דין "מן השורה", אך פעילותו בתחום האפליה במוסדות חינוך כמו גם בהקמת תנוער נוער כהלכה, שינתה סדרי בראשית בציבור החרדי. הוא החל את פעילותו למען אפליה במוסדות חינוך עוד בפרשת עמנואל כשאז הוא לא זכה לאהדה תקשורתית וציבורית, אך בשנה האחרונה בזכות פעילותו, הנושא עלה לסדר היום בצורה בלתי רגילה בתקשורת, בציבור, ואף פוליטיקאים חרדים רבים נצרכו לתת מענה לבעיה זו כאשר הכריזו כי צריך להוקיע תופעה זאת מהשורש בשונה משנים עברו שבהם התעלמו מהבעיה, ללום יכל לשחרר אנחת רווחה. ללום מפרסם מדי פעם טורים בנושא האפליה ואינו בוחל באמצעים משפטיים עד שבעיה זו תפתר אחת ולתמיד.

 

 

מערכת אתר כיכר השבת

 

לוגו אתר "כיכר השבת".

לוגו אתר "כיכר השבת".

 

אתר כיכר השבת נוסד ב 2009 וכיום הוא האתר עם החשיפה הגדולה ביותר לציבור החרדי וכן משפיע רבות על הציבור הדתי והחילוני. האתר פורץ דרך הן בתוכן מקצועי ואיכותי שהוא מביא, דרך היקף החשיפה המשמעותית שלו ועד העלאת תכנים אשר שנויים במחלוקת ברחוב החרדי ובכך מעורר חשיבה עצמאית לנושאים העולים לסדר היום הציבורי. זהו לא עוד אתר שמביא תוכן מסונן עד דק של עסקנים, אלא אתר עם אג'נדה וקו להביא לקהל הגולשים את שני הצדדים במטבע.

 

כך ניתן לראות בתחקירים גדולים שמערכת האתר פירסמה- עושק הגננות, אפליית סמינרים, אפליית שכר של נשות הייטק חרדיות, מעשי פדופילה, קמפיין החרדקים ועוד. בנוסף לכך, לאתר יש השפעה משמעותית ברחבי הפייסבוק כאשר יש לדף הפייסבוק למעלה מ 150 אלף לייקים. כמו כן, ראוי לציין את דף הפייסבוק לשבח כאשר העלה נושאים חברתיים וייצר שיתוף פעולה ראשון מסוגו עם מערכת "הצינור".

 

 

עדינה בר שלום מייסדת המכללה החרדית

 

עדינה בר שלום "האישה החרדית החזקה ביותר בפוליטיקה"

עדינה בר שלום "האישה החרדית החזקה ביותר בפוליטיקה"

 

עדינה בר שלום, ביתו של הרב עובדיה יוסף זצק"ל ומייסדת "המכללה החרדית". בנוסף, היא פעילה חברתית למען קידום מעמדן של הנשים החרדית ו"האישה החרדית החזקה ביותר בפוליטיקה" כיום.

 

המכללה החרדית היוותה פריצת דרך משמעותית לחרדים המעוניינים לרכוש השכלה ובמיוחד ציבור הנשים החרדיות. במהלך השנים עברו במכללה אלפי סטודנטים/יות והמכללה היוותה אבן דרך לכל הבאים אחריה בתחום האקדמיה.

 

בר שלום ממעטת לכתוב טורים או להתראיין בתקשורת, אך כל ראיון או תגובה שלה לנושאים העולים לסדר היום גורמים השפעה אדירה והד ציבורי נרחב, במערכת הבחירות האחרונה, היא הייתה מועמדות לשמש כח"כ מטעם כמה מפלגות וציבור הנשים החרדיות והחילוניות ראו בה מנהיגה שמובילה אותן ואף חשבו ורצו שתתמודד במפלגה כזאת או אחרת, אך בסוף החליטה בצעד אמיץ וקשה להישאר במפלגת ש"ס על אף אי ההסכמה בחלק מהנושאים אותה היא מייצגת. מעשה זה השפיע בצורה ישירה ועקיפה על כלל הציבור החרדי ובפרט על הנשים החרדיות בהובלת מהלך "שינוי מבפנים" ולא זעקה מבחוץ.

 

 

דב ליפמן החבר כנסת החרדי הראשון במפלגה חילונית

 

10985026_406132899557814_7384819452977664691_n

 

אמנם הדעות חלוקות על ליפמן, אך אין ספק כי הוא אדם אשר פעל רבות בנושאים חברתיים ועומד מאחורי יוזמות חברתיות מאחורי הקלעים בלי שאף אחד ידע. בנוסף, הוא בעל תואר ראשון בתלמוד מקולג' נר ישראל בבולטימור, ותואר שני בחינוך מאוניברסיטת ג'ון הופקינס. ליפמן פרץ לתודעה בפרשת "היריקה מבית שמש" והגן בצורה בלתי רגילה על הנשים באיזור. כמו כן, שימש כחבר כנסת החרדי הראשון מטעם מפלגת "יש עתיד".

 

חברי הכנסת החרדים אשר ידעו כי הוא פועל מאחורי הקלעים ביוזמות בתוך הציבור החרדי ראו בו אויב גדול וניסו להכפישו בכל הזדמנות. מבחינתם הרי, לא יכול להיות אדם "חרדי" שאינו במפלגה חרדית ואף תקפו אותו ש"יוריד את הכיפה" כי הרי הוא לא חרדי. בשנה האחרונה הוא מנחה תוכנית רדיו יומית וכותב טורים באתרים שונים ובניהם ג'רוזלם פוסט ועוד, על עניינים שעולים לסדר היום.  אין ספק כי הוא פורץ דרך בתחום הפוליטי לבאים אחריו וישנם אומרים כי "הוא עוד יחזור למסדרונות הכנסת במהרה".

 

 

מתי הורוביץ מייסד  "אגודה אחת".

 

10644994_10206475137146719_7486754392449636865_n

 

הורביץ "הייטקיסט" המנהל פרויקטים בחברת "רבטק",ואדם הנחבה אל הכלים וממעט להתראיין לכלי תקשורת, אך השפעתו בארגון "אגודה אחת" שייסד לא מותירה כל ספק לבחור באדם. "אגודה אחת" מקדמת יוזמות חברתיות ומאגדת בתוכה יזמים חברתיים חרדים. אך מעבר לפעילות הזאת, אתר "אגודה אחת" מהווה פלטפורמה נהדרת להעלאת נושאים שונים לסדר היום הציבורי חרדי. מאות מאמרים נכתבו באתר ע"י כותבי תוכן מעולים ואנשים בעלי עשייה משמעותית והאתר משמש להם לפה ולבמה מכובדת. בניגוד לכלי התקשורת החרדים הממעטים להתעסק בתוכן זה.

 

בנוסף לכך, בחצי שנה האחרונה פעילי הארגון הקימו עלון תורני "ערך מוסף" שמו, אשר מחולק מידי חודש בבתי כנסת באזורים החרדים, העלון מביא לידי ביטוי זווית נוספת ומעמיקה על פרשת השבוע ואיך זה מתקשר בימינו. העלון מיועד לקהל יעד של החרדים העובדים ואנו צופים לעלון התרחבות גדולה ומשמעותית שתהווה מענה הולם לדרישה בשטח.

 

 

טלי פרקש – העיתונאית החרדית הראשונה בווינט

 

222108_1053885830385_702_n

 

את דרכה פרקש התחילה בעיתונות החרדית, ככתבת במוסף "קולות" של עיתון בקהילה. לאחר כמה שנים עברה לרדיו קול חי כעורכת וקריינת חדשות וכיום היא מסקרת את העולם החרדי באתר ווינט. פרקש פורצת דרך כעיתונאית החרדית הראשונה של אתר ווינט, שם היא מפרסמת את טוריה וכתבות על הציבור החרדי. היא אינה נרתעת מנושאים שיש עליהם "טאבו" ומסקרת בצורה מקצועית ורחבה תופעות הקיימות בציבור החרדי לטוב ולרע. טוריה כמו גם הכתבות שלה, מעוררות הדים רבים ברשת, הן מהמיינסטרים החרדי והן מהציבור המודרני.

 

בנוסף, פרקש היא  אחת מהמובילות של תנועת "לא נבחרות לא בוחרות" שהוקמה במערכת הבחירות האחרונה. הקמפיין שלהן בבחירות האחרונות עורר שיח רב על מעמדן של הנשים החרדיות בכלל, ובפרט באפשרות שאשה חרדית תכהן בכנסת. ישנם המסתייגים מקמפיין זה ובדרך אשר עשו כאשר התראיינו קבוצת הנשים ובראשם פרקש לערוץ 2 בתכנית "עובדה", אך השיח שהן הובילו היה פורץ דרך וגרם ל"כל החברה החרדית לעמוד על הרגליים". אמנם לפרקש יש מתנגדים רבים, אך היא מצליחה לשנות את השיח בחברה החרדית המודרנית דרך אתר ווינט בו היא כותבת, דף הפייסבוק הפופלרי שלה ועד אמירותיה בכנסים להם היא מוזמנת.

 

 

 

משה פריגן סרן במילואים ומנהל "המכללה למנהל"

 

11215528_943274772395705_7665848868627687391_n

 

אמנם את שח"ר כחול והמסגרות החרדיות בצבא פריגן לא הקים, אולם היה שותף בהובלת מהלכים בשנים האחרונות, אך אם עד היום לא היה את "הפנים של החייל החרדי" פריגן עושה זאת בגאווה וביושר. הוא התחיל כחייל פשוט בחיל האוויר וקודם לראש מדור שילוב חרדים בשחר כחול. פריגן קידם מאות חיילים חרדים שהצבא היווה בשבילם פלטפורמה אלטרנטיבית, ואם חשבתם שכמו אחרים הוא יסתתר מאחורי מסכה, אז הוא לא.

 

פריגן כותב את דעתו על הנושאים השונים הן בתעסוקה והן באקדמיה, בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים. את דעותיו הוא מפרסם באתרים החרדים השונים וכן בדף הפייסבוק שלו,  על אף שיש חילוקי דעות שהם יוצרות הוא לא מפחד לומר אותם בראש מורם וללא משוא פנים. דעותיו אלו, מעוררים שיח רבתי ברשת ובאתרים. כמו כן, היה מחזית המאבק כנגד קמפיין החרד"קים ולא היסס להתראיין בנושא זה בכלי התקשורת השונים. בנוסף, לאחרונה הוא שותף בקמפיין "מחבקים את החיילים החרדים" שמעורר שיח משמעותי על היחס של הציבור החרדי כלפי החייל החרדי.

 

 

יעקב וידר יו"ר תא החרדים בליכוד

 

bx9z60lm__w1024h684q70

 

את וידר קשה לפספס בנוף המודרני. הוא כאן, וצועק בקול ובבטחה את שעל ליבו. בלי מורא ופחד ושכולם יקפצו לו. הקים לפני כשלוש שנים את התא החרדי בליכוד שבאופן כללי בזה מסתכמת פעילותו, אבל אל תחשבו לרגע שהאדם שלפניכם "פראייר", יש לו שליטה רבה על מהלכים שקורים בתוך מפלגת הליכוד בכלל וכלפי הציבור החרדי בפרט. הוא כותב מאמרים לעיתים תכופות ומפרסם את דעותיו בדף פייסבוק שלו.

 

וידר  דוגל בשיטה "להשתלב בחברה הישראלית בכלל ובפוליטיקה הלא מגזרית בפרט" וסוחף אחריו מאות פעילים  (ויש שיאמרו אלפים). בשנים האחרונות וידר מראשי המערכה נגד "קמפיין החרד"קים" והגדיר את מעשיהם כהסתה נוראה כלפי חיילים חרדים. כמו כן, פעל והקים וועדה שתבחן את הטיפול במעשי ההסתה אלו. ועדה שהצליחה להוביל שינוי תפיסתי ומעשי ביחס המשטרה למסיתים. הרבה אנשים רוצים לראות את וידר יושב במליאת הכנסת ופרוץ את תקרת הזכוכית כאשר לראשונה יהיה ח"כ חרדי בליכוד, וישנם המעריכים כי בתוך קדנציה/שניים הוא "בפנים".

 

 

העסקן

 

1378438-54

העסקן

 

 

מעבר לכל השמות של האנשים בכתבה ואולי הוא היה צריך להיות במקום הראשון, יש עוד אנשים שגורמים להשפעה על החרדים העובדים. נקרא להם " העסקנים" – מאנשי הפלג הירושלמי ובראשם נתי גרוסמן, דרך מטקה בלוי המתראיין רבות נגד שילוב החרדים בחברה הישראלית, ומציג פעם אחר פעם אמירות חריפות נגד ציבור זה. וכלה בכל מיני עסקנים המנסים בכל תוקף להתנגד לכל מהלך שאינו נמנה לשיטתם על "ההשקפה הטהורה".

 

אותם אנשים אולי לא מבינים ואולי כן, אבל הם, הם, האנשים שנותנים דחיפה אדירה להמשך הפעילות ולהתגברות על האתגרים הקיימים. ההתנגדות וההקצנה שבדבריהם, גורמים להפך הגמור ועל כך אנו אומרים להם – תודה. תמשיכו עם מה שאתם עושים, אתם רק מחזקים אותנו!

 

גם אתם רוצים להוביל יוזמה חברתית? להקים ארגון שיענה על האתגרים העומדים לפתחה של החברה החרדית?

מוזמנים להירשם לקורס יזמות חברתית שייתן כלים וסיוע כלכלי ליוזמות שלכם. להרשמה> http://goo.gl/forms/MQS6U6b0RJ

 

 

ועכשיו אליכם – מה דעתכם על רשימת האנשים והכתבה?

מאמרים שאולי יעניינו אותך

0 תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

[fbcomments]