האם מותר לבחור ישיבה לעבוד ב"בין הזמנים"?
עשרות אלפי בחורים יוצאים לבין הזמנים וחלקם שואלים - האם מותר לעבוד בתקופה הזאת מבחינה חוקית? ואם החוק אוסר, מה אומרת ההלכה? כל התשובות.
עבודות לחרדים | 28 יול 2015 13:45

 

זהו, בין הזמנים הגיע ועשרות אלפי בחורי ישיבות יוצאים להתרעננות מזמן הקיץ לשלושה שבועות של חופש והתחדשות.

 

ואולם, חלק מאותם בחורים, מחפשים עבודה זמנית שתמלא את כיסם בקצת כסף לזמן הבא ואינם יודעים האם זה מותר?

 

נסביר, הבעיה לעבוד כחוק, היא מכיוון שבחורי הישיבה מצהירים על "תורתם אומנותם" ומתחייבים ללמוד במשך רוב שעות היום ולכן נוצרת בעיה כאשר אותו בחור יוצא לעבוד.

 

אך אם נתבונן בהצהרה של בחור ישיבה כלפי הצבא, הוא אינו מתחייב ללמוד 12 שעות, אלא רק כ 8 שעות ביום, מה שמאפשר לבחורים לעבוד לאחר שעות הלימוד. אולם יש להדגיש כי למרות "הפירצה" בחוק, זה עדיין לא מאפשר לבחור ישיבה לעבוד בזמנים בהם הלימודים מתקיימים כסדרם.

 

תשובה סופית: מבחינת החוק, אסור לעבוד בבין הזמנים. אך צריך להדגיש שברוב המקרים המדינה אינה אוכפת את הבחורים שעובדים ולכן אין כל חשש שבחור ישיבה שיעבוד בבין הזמנים, יקבל קנס כזה או אחר.

 

מבחינה הלכתית: שאלו את הרב שלמה אישון וכך ענה: אתה בודאי מתכוון לבחור ישיבה המקבל דחיית גיוס מהצבא, או לאברך המקבל תמיכה כספית מהמדינה. (שהרי אם לא כן – החוק אינו אוסר עליו לעבוד). בחור ישיבה כזה אכן צריך להקדיש את כל זמנו ללימוד תורה.
אמנם לעיתים אברך לא יכול להתקיים רק מהמלגה או מהמשכורת של האשה ויש לו צורך גדול בהכנסה נוספת, אך הדבר אינו מצדיק לעבור על החוק.

 

אמנם נדמה לי שהחוק אינו אוסר עבודה באופן מוחלט והוא מתיר לבחור ישיבה לעבוד עבודה חלקית שלא בזמן הלימוד (למשל בבין הזמנים), עד לגובה מסויים של הכנסה.

 

כדאי על כן שתברר בוועד הישיבות או במשרד הדתות מה מותר לך לעשות על פי החוק.

בברכת "וקווי ה' יחליפו כח"

 

 

מאמרים שאולי יעניינו אותך

0 תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

[fbcomments]