פרויקט מיוחד: עשרת היזמים החברתיים שמשנים את החברה החרדית
פרויקט מיוחד: אלו הם עשרת היזמים והיזמיות החרדים שמשנים את החברה החרדית ועונים על האתגרים של החברה החרדית
עבודות לחרדים | 14 יונ 2015 18:42

 

בעשור האחרון הציבור החרדי הולך וגדל, אם בזמן הקמת המדינה ובעשורים הראשונים בה, החברה החרדית נתפסה כמיעוט, כיום, החברה החרדית תופסת מקום של כבוד כמעט בכל תחום בישראל – בחינוך, בתקשורת, בפוליטיקה, בעולם העסקים ועוד.

 

מזמן כבר החברה החרדית אינה מיעוט, רק לאחרונה בנאום שנשא נשיא המדינה, הדגיש כי החברה החרדית כבר איננה מיעוט, ואין להתנהג אליה ככזו, ואנו עדים "לסדר ישראלי חדש" כהגדרתו.

 

מצב זה והשינויים שמתחוללים  בעשור האחרון – באקדמיה יש כבר אלפי סטודנטים חרדים, שוק העבודה פורח וגם בחינוך אנו עדים למסגרות חדשות שקמו ועוד יקומו.

 

כל זה ועוד, הוליד יזמים חברתיים שבאו לענות על האתגרים שאיתם החברה החרדית מתמודדת.

 

ליקטנו את עשרת החרדים והחרדיות שעונים כיום על האתגרים ומפתחים פרויקטים לקידום התחומים בהם הם מתמצאים. נדגיש, בחרנו את האנשים על פי קריטריונים של עשייה בעבר ובהווה, חזונו של האדם, האחריות, והמחויבות שאותו הוא חש כלפי הציבור.

 

מתי הורוביץ, ראש צוות בחברת "רבטק" ומייסד "אגודה אחת".

 

הפעילות: הקים ומנהל בפועל את עמותת "אגודה אחת" – שהוקמה לפני כשנתיים. פעילות העמותה הינה, לאגד בתוכה יזמים חברתיים חרדים, ולעזור להם להתמודד עם האתגרים השונים של החברה החרדית. העמותה כבר פועלת בתחומים רבים – חינוך, רווחה, תעסוקה ואקדמיה ועוד. וחברים בה כבר עשרות יזמים, ועוד עשרות מעוניינים להצטרף.

 

מתי הורביץ

מתי הורביץ

 

מתי הקים את העמותה מתוך אחריות חברתית למען הציבור והצורך לאגד קבוצת יזמים חברתיים, אשר כל אחד תורם מזמנו וביחד מנסים לענות על הצרכים והאתגרים הקיימים. בין פעילויתיה של העמותה – כנס חינוך תשע"ד לאתגרי החינוך העומדים לפתחנו, כנס שידוכים לסטודנטים/יות חרדים אשר מתקשים במציאת זיווג, ובנוסף, באתר האינטרנט של העמותה ניתן למצוא מאמרים עמוקים על נושאים שונים בחברה החרדית ומחוצה לה.

 

בצלאל כהן, לשעבר מקים פרויקטים בתחום התעסוקה מטעם הג'וינט ומייסד ישיבת "חכמי לב".

 

הפעילות: בעבר הקים מודלים בתחום התעסוקה לחרדים בארגון הג'וינט, כמו'כ ערך מחקרים מהווים עד היום אבן דרך בתחום התעסוקת חרדים. בנוסף, לפני כשנתיים הקים את ישיבת "חכמי לב" – ישיבה קטנה לצעירים חרדים אשר לומדים בגרויות ברמה גבוהה, ויחד עם זאת לא נופלים מאף ישיבה ברמה הלימודית תורנית. ישיבת חכמי לב, היא ישיבה פורצת דרך בתחום, והראשונה שהוקמה במתכונת זו לחרדים. מתנגדיו אף עוררו הדים רבים אם זה בעיתונות הכתובה (יתד נאמן) ואם זה בהפגנות מול ביתו. כל זה, לא גורם לרפיון ידיו של בצלאל, אלא רק להיפך.

 

בצלאל כהן

בצלאל כהן

 

 

בצלאל, אדם בעל חזון שלא יודע מהי המילה "לא". על אף הרבה התנגדויות מבית ומחוץ, ולמרות הקושי בהקמת מוסד פורץ דרך בתחום, הוא זוכה להערכה רבה והצליח להניח אבן דרך לבאים אחריו בתחום החינוך בפרט וביזמות החברתית בכלל.
זאת ועוד, בצלאל שותף מייסד לפרויקט "אגודה אחת" ועוזר ליזמים חברתיים ומקנה להם כלים אשר יש ברשותו בהקמת מיזמים חברתיים.

 

 

רחלי איבנבוים, לשעבר מנכלית עמותת "מאיר פנים" ומייסדת פרויקט "מובילות"

 

רחלי איבנבוים

רחלי איבנבוים

 

הפעילות: בעבר כיהנה כמנכל"ית עמותת מאיר פנים והנהיגה את העמותה בצורה מעוררת כבוד על אף גילה המוקדם יחסית. איבנבוים פעילה חברתית בקרב הנשים החרדיות ונאבקת על זכויותיהן. לפני כשנתיים הקימה את פרויקט "מובילות" – מתוך הבנה כי אמנם ישנו אחוז גבוה של נשים חרדיות שעובדות, אך הם משתכרות בשכר נמוך באופן משמעותי. "מובילות" מקבץ את הנשים החרדיות הנמצאות בתפקידים בכירים ומאגדם תחת קורת גג אחת, במטרה לשבור את תקרת הזכוכית ולשלב אותן בתפקידי מפתח במשק. בנוסף, הייתה פעילה פוליטית בשנים האחרונות לקידום מעמד האישה והובילה שיח אחר ופורץ דרך ביחסם של הנשים החרדיות בחברה החרדית והכללית.

 

יעל אלימלך, מובילה פרויקטים בתחום התעסוקה לנשים חרדיות מטעם עמותת תמ"ך.

 

יעל אלימלך

יעל אלימלך

 

הפעילות: כבר למעלה מ 5 שנים, יעל אלימלך מובילה פרויקטים בתחום התעסוקה לנשים חרדיות מטעם עמותת תמ"ך. בעלת תואר שני ואם ל 12 ילדים. עד היום הובילה פרויקטים בתחום היזמות לנשים חרדיות ועזרה למאות נשים להשתלב בחברות המובילות במשק. לאחרונה אף ייצגה את החברה החרדית בכנס שנערך באוניברסיטת UCLA בלוס אנג'לס. זוכה להערכה רבה בקרב אנשים העוסקים בתחום, ובכלל מהווה מודל לחיקוי בקרב הנשים החרדיות.

 

 

 

 

משה פרידמן, מייסד ומנהל פרויקט "קמא טק – שילוב חרדים בהייטק.

 

משה פרדימן

משה פרדימן

 

הפעילות: לפני 5 שנים, משה פרידמן חשב לעשות את האקזיט הבא עם סטארטפ מעניין שניסה להקים. המוטיבציה הייתה בשמיים, אבל כשהגיע למשקיעים שאלות כמו: "מה הקשר לחרדי והייטק?" ו"אתה לא עובד בשבת, אז איך אשקיע בך?" הדליקו אצלו נורה אדומה שאי אפשר יותר. הוא הקים את פרויקט "קמא טק" בשיתוף עם חברת "סיסקו" וקרן קמח, על מנת לענות על הצורך הזה ולשלב את היזמים החרדים בהייטק הישראלי. הפרויקט שהקים עזר  למאות חרדים להשתלב בחברות הייטק בישראל, כמו'כ אירגן סדנאות מפי בכירי תעשיית ההייטק ליזמי הייטק חרדים ובנוסף בכל שנה מתקיים תחרות סטארטאפים ליזמים חרדים, בכנס בו משתתפים החברות המובילות בהייטק.

 

מנחם בומבך, לשעבר מנהל המכינה החרדית באוניברסיטה העברית ומקים "המדרשה החסידית לצעירים"

 

מנחם בומבך

מנחם בומבך

 

הפעילות: לפני 3 שנים, מנחם בומבך היה מחלוצי הדרך בתחום האקדמיה כאשר הקים את המכינה החרדית שהקומה באוניברסיטה העברית. מנחם תרם רבות למקום ובזכותו, כיום המקום פורח ומשגשג (בניהולו המצויין של נחמיה שטינברג.) עם מאות סטודנטים המשתלבים באוניברסיטה. כאשר הבין שיש צורך לפעול ולהקים מדרשה לחסידים צעירים, אשר תיתן מענה לאתגרים אשר הצעירים נמצאים כיום, הקים את "המדרשה החסידית לצעירים" – במדרשה משלבים לימוד תורני ברמה גבוהה ומכינים את הצעירים למבחני הבגרויות, ברמה המקצועית הגבוהה ביותר.

 

 

פייני סוקניק, מייסדת עמותת "באשר תלכי"

 

פייני סוקניק

פייני סוקניק

 

 

הפעילות: במהלך גירושיה גילתה פייני סוקניק, אשה חרדית, שהקהילה והסביבה אינה מקבלת אותה. ובסיוע התכנית למנהיגות נשית של ארגון ויצו, היא הקימה את "באשר תלכי" – עמותה המסייעת לנשים חרדיות ודתיות להתמודד עם מצבי הפרידה והגירושין, על כל מורכבויותיהן. העמותה מפעילה קו ארצי התומך בנשים בתהליכי גירושין. כמו כן, העמותה נותנת שירות משפטי בנושא. סוקניק, אישה מיוחדת אשר תורמת המון לקהילה החרדית בכלל, ולנשים החרדיות בפרט ואף זכתה ב 2014 ב"פרס יפה לונדון יערי" לשנת 2014, לפעילות ויזמות חברתית של נשים.

 

אביגדור רבינוביץ, מייסד הזולה על הגג ו"עבודות לחרדים".

 

אביגדור רבינוביץ

אביגדור רבינוביץ

פעילות: ראשית, ניתן גילוי נאות – אביגדור הוא מקים האתר בו אתם קוראים עכשיו, ולמרות זאת, החלטנו שמגיע לבחור בו. לפני שלוש שנים הוא הקים את "הזולה על הגג" מקום בילוי חברתי לצעירים חרדים. במקום מתקיימים פעילויות חברתיות כמו גם שיעורי תורה. לפני כשנתיים הקים את פרוייקט "עבודות לחרדים" המספק תעסוקה לצעירים חרדים בצורה טובה ומכבודת, שזכה במקום הראשון בתחרות במייקרוספט ונבחר בתכנית החברתית של עמותת 8200. כמו כן, נבחר ל 40 הצעירים המבטיחים של עיתון "דה מרקר" ופעיל חברתי ב"אגודה אחת".

 

בחרנו גם את הרב דב לייבל, מייסד פרויקט "אבטק" – בית תוכנה לחרדים בבני ברק, אך הוא נמנע מפירסום והורדנו את פירוט הפעילות שלו.

 

מאמרים שאולי יעניינו אותך

0 תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

[fbcomments]