הקלמנים באים: החלוצים שהקימו תא סטודנטים חרדי באוניברסיטה העברית
הכירו את האחים קלמן: משה והלל שהקימו את תא הסטונדטים החרדי הראשון באוניברסיטה העברית. בתפריט: דיונים על החברה הישראלית וכיבוד קל הכולל חמין וקוגל
עבודות לחרדים | 28 ינו 2015 20:38

 

משה קלמן (28) מירושלים, סטודנט בשנה א' לתקשורת ומדעי המדינה, התחנך במוסדות לימוד חרדיים מגיל צעיר והשנה החל ללמוד באוניברסיטה העברית. הוא מספר כי שם לב שישנם חרדים רבים שמסתובבים באוניברסיטה, אולם הם מפוזרים בין הפקולטות והחוגים השונים ואין דבר המאגד ביניהם. "פתחנו דף פייסבוק ושאלנו את האנשים האם הם מעוניינים בתא שכזה, מהר מאוד הייתה היענות והתעניינות והיום יש לנו קרוב ל-70 חברים בפייסבוק".

 

הלל קלמן (23) גם הוא סטודנט בעברית בשנה א' למשפטים וניהל יחד עם אחיו משה את התוכנית מנהיגות יהודית לסטודנטים מאוניברסיטת ייל, חבר שוב יחד איתו להקים את תא הסטונדטים החרדי, הוא מספר ומדגיש לנו כי:"התא עצמו הוא תא חברתי לחלוטין. הוא לא דתי ולא פוליטי. יש אצלנו אנשים מכל מיני כיוונים פוליטיים: בוחרי ג', ש"ס, הבית היהודי וגם הליכוד. אנחנו לא בוחנים אנשים לפי הרמה הדתית שלהם, אנחנו נותנים להם את החופש. מי שמרגיש עצמו שייך לכאן מוזמן". הלל מספר כי בהתחלה עלה חשש מצד חלק מהסטודנטים שפחדו מהסתגרות של הציבור החרדי בתוך האוניברסיטה במקום היטמעות.

מטרת התא היא לקדם אינטרסים חרדיים בתוך מוסד הלימוד, לנסות ולשפר את היחסים בין החילונים לחרדים וגם לאפשר לסטודנטים חרדים מקום ללימודים תורניים. "אנחנו חושבים גם להקים פלטפורמה ללימודים תורניים ומנסים לקדם יוזמות ומפגשים לגישור בין החילונים והחרדים כאן אבל כרגע אנחנו בעיקר מסייעים לסטודנטים לקבלת תמיכה, מלגות, סיוע לימודי כגון אבחונים, תכניות חניכה ובעיקר לאפשר להם נחיתה רכה באקדמיה".

 

מה הפרוצדורה להקים תא סטודנטים באוניברסיטה?

 

תשמע, אמנם זה נשמע מאוד מורכב אבל זה פשוט. צריך בסך הכל להחתים כמה עשרות אנשים על הצטרפותם לתא הסטונדטים. בנוסף, לכל תא יש מצע שאותו הוא מעוניין לקדם ולאחר מיכן יש להגיש את המסמכים לאוניברסיטה.

 

מה המצע שלכם?

 

אנחנו רוצים לקדם שלושה נושאים באוניברסיטה שחשובים לנו, כסטודנטים חרדים.

א. קידום יחסי חילונים חרדים ושיפור תדמיתו של הציבור החרדי. קידום הקלות לסטודנטים מתקשים. ניהול קשרים מול גורמים וחברות בעלי אינטרס חרדי. הקמת פלטפורמה ללימודים תורניים למעוניינים.

בתמיכה וסיוע – הפניה לקבלת מלגות, תכניות חניכה, אבחונים, מקומות עבודה. לעשות את המיטב כדי לאפשר "נחיתה רכה" עבור סטודנטים חרדים חדשים.

ג. חיי חברה פעילים מפגשים עם אנשי ציבור, פוליטיקאים, סופרים עיתונאים. הקרנת סרטים, ביקורות ספרים, דיונים קבוצתיים והופעות מוזיקליות.

 

מה עשיתם עד כה?


"כבר יצא לנו לארגן מפגשים עם פוליטיקאים, סופרים ואנשי רוח. במפגשים כאלה עסקנו בזהות הישראלית והביקורת שיש עליה אבל היה לנו הכי חשוב שאנשים קודם כל יהנו, בגלל זה כשהתבקשנו שבין הכיבוד יהיה קוגל נענינו מיד".

 

רגע, אז מי המנכ"ל?

 

הלל היו"ר ומשה המנכ"ל.

 

אנחנו מאחלים להם הרבה הצלחה!

מאמרים שאולי יעניינו אותך

0 תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

[fbcomments]