החרדים עשויים להיות מועילים יותר 
למעמד הביניים מיאיר לפיד
בחירות 2015 יכולה להיות שעתן הגדולה של המפלגות החרדיות - אם ישכילו לא להעלות דרישות סקטוריאליות, אלא ינצלו את כוחן במשא ומתן הקואליציוני וידרשו רפורמות מבניות במשק.
עבודות לחרדים | 30 דצמ 2014 12:59

מאת: דוד רוזנטל

"איפה הכסף", שאל יאיר לפיד במערכת הבחירות הקודמת. כעת, לאחר שכיהן כשר אוצר, הוא כבר לא מעלה את השאלה על דל שפתיו. בשאלתו אז הוא רמז למגזרים מסוימים – החרדים והמתנחלים – עם מסר ברור שהוא יחזיר את הכסף למשלם המסים. לפיד מפחד כיום לשאול את השאלה הזאת, מכיוון שהתשובה לה תציף את כישלונו.

 

כשר אוצר קיצץ לפיד תקציבים לחרדים ולמתנחלים, אך לא היתה מכך רווחה למעמד הביניים. לאחר הקיצוצים, הוא גילה שאין אצל החרדים כסף גדול – הוא קיצץ להם אלא כ-2-1 מיליארד שקל, פחות מ-0.5% מהתקציב כולו. זוהי החמצה גדולה ביותר של מעמד הביניים וכלל החברה, מפני שהוא הזניח את העיקר ואיבד את ההזדמנות ליצור שינוי אמיתי.

 

הכסף הגדול כלוא בעיוותים המבניים העצומים בכלכלה – ריכוזיות בתחומים רבים, מונופולים חזקים שמועצמים בחסמי יבוא, ועדי עובדים בעלי כוח דרקוני המוגנים בחקיקה מיושנת המתמקדת בשימור מקומות עבודה ולא בהגנה על האדם העובד, מיליציות מיסוי עצמאיות המנצלות לרעה את השוק המאובן באמצעות כוח פוליטי וביורוקרטיה עצומת ממדים החונקת יזמות ומצמיחה שחיתות. כך למשל, אוליגופול הבנקים לבדו גובה מהציבור כ-10 מיליארד שקל בשנה, מכוח רגולציה מוגזמת המונעת כניסת מתחרים. שם הכסף. אך כדי להגיע אליו יש לצאת למאבק.

 

להיאבק בחרדים זה קל ופופוליסטי. אבל הכסף לא נמצא שם. צריך להוריד מכסים ולפתוח את השוק ליבוא חופשי, זה מה שיגרום לתחרות אמיתית בתחום המזון ולהורדת יוקר המחיה. צריך לשנות את חוקי העבודה, ולשבור את כוחם של הוועדים הגדולים. יש להכניס ספקי שירות נוספים במקביל לחברות הממשלתיות ולאלץ את המנגנונים שהתנפחו בחסות המונופול להתכווץ. יש להסיר רגולציה עודפת בתחומי הבנייה והפיננסים, ולאפשר הגדלת היצע בתחומים אלה. כל מהלך כזה כרוך בהכרח בשביתות ובשאר ניסיונות להכאיב לציבור, אבל זה מה שנכון לטווח הארוך.

 

כמי שעמד בראש מפלגה גדולה יחסית ובלא שום מחויבות לוועדים ולעסקנים, לפיד היה יכול להוביל רפורמות משמעותיות יותר מהרפורמות הכלכליות של בנימין נתניהו ב-2003. אלא שהוא בחר להיות נחמד לאלה שאצלם הכסף, והכאיב רק לחרדים בקיצוצים שלא תרמו כמעט כלום לטווח ארוך. במקום לפתור את מצוקת הדיור באמצעות הגדלת היצע, הוא בחר בקו פעולה תמוה של איפוס המע"מ, נגד דעתם של הכלכלנים.

 

כעת, באופן מעט אבסורדי, זו יכולה להיות שעתן הגדולה של המפלגות החרדיות. אם ישכילו לא להעלות דרישות סקטוריאליות, אלא ינצלו את כוחן במשא ומתן הקואליציוני וידרשו רפורמות מבניות במשק, הן יכולות להביא בשורה עצומה למדינה. הרפורמות יורידו את יוקר המחיה, והראשונים ליהנות מהן יהיו השכבות החלשות, והחרדים בכללן.

 

אם החרדים יגדילו לעשות ויציעו פתרון אמיתי לסוגיית השוויון בנטל, בדמות העלאת שכר המשרתים וקיצור שירות החובה, הם יוכלו להביא בשורה גדולה עבור החברה הישראלית.

 

הכותב הוא יועץ תקשורת 
וחבר הפורום הרעיוני 
של התנועה הליברלית החדשה

המאמר התפרסם בעיתון "דה מרקר".

מאמרים שאולי יעניינו אותך

0 תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

[fbcomments]